Jak powiększyć małe mieszkanie?

Jak powiększyć małe mieszkanie?


Małe mieszkanie to przeważnie komfort finansowy odczuwany przy comiesięcznym płaceniu rachunków. Skąpa przestrzeń ma też niestety swoje minusy i na co dzień potrafi uprzykrzyć życie.

Jeżeli zburzenie ściany nie wchodzi w grę, gdyż sąsiad nie jest człowiekiem asertywnym, trzeba użyć innych sposobów. Architekt wnętrz może nazwać je sztuczkami, ale na pewno nie powie złego słowa na temat ich skuteczności.


ŚCIANY I SUFITY


Skoro już ustaliliśmy, że wyburzenie ścian nie wchodzi w grę, najlepiej jest je odpowiednio pomalować.

Kolor ścian ma ogromny wpływ na to, jak przestronny wydaje się być pokój. Udowodniono, że jasne kolory dają wrażenie większej przestrzeni. Nie znaczy to jednak, że skazany jesteś tylko na odmiany bieli, gdyż dobrze sprawdzają się też wszystkie pastelowe barwy. Warto jednak wybierać ich najjaśniejsze odcienie. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by jedna ze ścian była zdecydowanie ciemniejsza - nie zaburzy to osiągniętego efektu.

Pomalowanie sufitu farbą w tym samym odcieniu, co ściany wywoła iluzję zwiększenia wysokości pomieszczenia. Każdy architekt wnętrz doda, że to samo tyczy się framug i drzwi - ich jasne powierzchnie spowodują zmniejszenie możliwości zastosowania skali porównawczej przy ocenie wielkości pokoju.


PODŁOGA


Nie ma większego znaczenia, z czego wykonana jest podłoga, chociaż namawiam zawsze do użycia drewna (oczywiście z wyjątkiem łazienki). Różne style podłóg wprowadzają chaos i równocześnie niestety optycznie zmniejszając ich powierzchnię. Za to jednolita posadzka w całym mieszkaniu powoduje, że wszystkie pomieszczenia wydają się znacznie większe i bardziej eleganckie.DYWAN


Pod żadnym pozorem nie stawiaj na nim żadnych mebli. Dywan, najlepiej okrągły, powinien znajdować się w pewnej odległości od sofy, kanapy czy foteli, a więc zajmować tylko część podłogi i nie zasłaniać jej całej.


OKNA


Okna są kluczowym aspektem powiększania pokoju. Jednym ze sposobów jest zrezygnowanie z zasłaniania ich roletami lub zasłonami. Puste okno daje wrażenie głębi.

Nie wszystkie okna można jednak tak pozostawić. Niektóre muszą być zasłonięte z różnych powodów. W takim przypadku zastosuj długie zasłony od sufitu do podłogi, dzięki czemu powstanie wrażenie większej wysokości pomieszczenia. Jeżeli korzystasz z fachowej pomocy, architekt wnętrz na pewno zasugeruje Ci wybranie zasłon w tym samym kolorze, co ściana, która dzięki temu wyda się szersza niż jest w rzeczywistości.


OŚWIETLENIE


To kolejny ważny element wystroju wnętrza. Bez dobrego światła wszelkie nasze dotychczasowe działania spełzną na niczym i znowu zrobi się ciasno. Architekt wnętrz przed rozpoczęciem swojej pracy zawsze bada warunki oświetleniowe, gdyż decydują one o ostatecznym kształcie projektu.

Światło naturalne to zdecydowanie najlepszy rodzaj oświetlenia. Jednym z klasycznych sposobów na powiększenie małego pokoju jest umieszczenie dużego lustra na ścianie naprzeciw okna. Taki zabieg sprawia, że promienie słoneczne oświetlają równomiernie całe pomieszczenie, likwidując skutecznie strefy cienia.

Kiedy na zewnątrz zrobi się ciemno, potrzebować będziesz lamp. Żyrandol tworzy jedynie centralny krąg światła. Użyj zamiast niego kilku odpowiednio rozstawionych kinkietów, które rozjaśnią cały pokój, lub umieść duże lampy stojące w rogach pomieszczenia. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ pozostawianie zaciemnionych obszarów znacznie zmniejsza przestrzeń.


MEBLE


Duże są najlepsze

Nie wszystkie meble, które posiadasz w swoim małym mieszkaniu, nadadzą się do naszej operacji powiększenia przestrzeni. Pozbądź się przede wszystkim tych małych: stoliczków, zbędnych krzeseł czy szafek. Ich ilość, mimo niewielkich gabarytów, sprawia wrażenie zagracenia i ciasnoty. Zostaw meble duże, gdyż - co może się wydać dziwne - właśnie takie optycznie powiększają mieszkanie.Uwolnij ściany

Odsuń kanapy i fotele od ścian. Jeżeli myślisz, że byłoby to działanie pozbawione logiki - mylisz się. Wbrew pozorom zabieg ten nie spowoduje zmniejszenia pokoju, a wprost przeciwnie - pomieszczenie wyda się dzięki niemu bardziej przestronne. Takie działanie da wrażenie wszechobecnej swobody i przestrzennego luzu.Pokaż nóżki

Jeżeli posiadasz meble na nóżkach, nie zakrywaj ich. Niech światło i powietrze swobodnie cyrkulują nad podłogą.


Krzesła

Unikaj krzeseł z rozstawionymi nogami i zwróć uwagę na wysokość oparć, aby mieć pewność, że nie ograniczają one widoku pokoju

.

Postaw na wielofunkcyjność

Zadbaj o meble, które mają co najmniej podwójne zastosowanie. Kanapa powinna mieć wbudowaną skrzynię na pościel, a stół - mieć regulowaną długość blatu. Takich mebli przeznaczonych dla małych pomieszczeń jest znacznie więcej: piętrowe łóżko z burkiem w jego dolnej części, łóżko z szufladami pod materacem, czy komoda z miejscem na ukrycie telewizora.


Tylko wysokie półki

Wysokie regały to świetny sposób na oszukanie perspektywy, ponieważ przyciągają wzrok do góry i sprawiają, że ściany wydają się wyższe. Istotne jest, by półki zaczynały się przy podłodze, a kończyły pod samym sufitem. Część z nich może być zamykana, ale przez pozostałe powinna prześwitywać powierzchnia ściany. Tworzy się dzięki temu wrażenie głębi sugerującej, że pokój jest szerszy niż w rzeczywistości.


Przezroczystość

Ostatnią poradą dla niewielkiego mieszkania jest zastosowanie szklanych blatów i przezroczystych mebli z tworzyw sztucznych. Niejeden architekt wnętrz takie rozwiązanie zaproponowałby już na początku konsultacji. Uważam jednak, że kłóciłoby się to z ideą mieszkania zgodnego z naturą. Nawet niewielki rozmiar lokalu nie powinien stać na przeszkodzie życia w przyjaznym i zrównoważonym środowisku.

Zdjęcie: www.panik-design.com/


DEKORACJE

Po właściwym ustawieniu mebli i pozbyciu się z mieszkania wszystkich niepotrzebnych przedmiotów, warto pomyśleć o dekoracjach, które można dodać, aby pomieszczenia wyglądały na większe niż są w rzeczywistości.


Paski i linie

Użyj pasków. Może to być dywanik w paski, a nawet narzuty na łóżko. Natomiast poziome linie na tapecie również wywołają złudzenie optyczne, które sprawi, że pokój stanie się większy.


Jeden duży obraz

Zamiast kilku fotografii w ramkach powieś jeden duży obraz o wyrazistych barwach. Umieść go trochę powyżej linii wzroku. To wystarczy, by optycznie powiększyć ścianę.


***

Po zastosowaniu wszystkich powyższych rad życie w małym mieszkaniu powinno przestać być udręką, a stać się prawdziwą przyjemnością. Teoretycznie nie potrzebny jest Ci do tego architekt wnętrz, ani ekipa rzemieślników. Wszystkich czynności możesz dokonać sam, bez niczyjej pomocy. Jeśli jednak masz z tym trudności, skonsultuj się z fachowcem, który wszystko zrobi za Ciebie. Powodzenia!

94 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie