Trendy we wnętrzach - co nas zaskoczy w 2020 roku?

Zaktualizowano: 25 lis 2019

Zastanawiacie się co proponować będą projektanci wnętrz w następnym roku?


Projektanci wnętrz doskonale wiedzą, że nowy sezon rzadko kiedy przynosi zmianę stylu. Można mówić raczej o ewolucji, o nowych trendach w szczegółach organizujących naszą przestrzeń życiową. Zbliża się 2020 rok, warto więc zastanowić się nad tym, jakie tendencje musi wziąć pod uwagę architekt wnętrz z Warszawy, Nowego Jorku, czy Paryża, który chce działać zgodnie z określoną przez designerski świat modą.


Inspiracja przyrodą


Propozycje, które zobaczymy we wnętrzach w 2020 roku, mają wspólny cel: nadać im wygodnych, inspirowanych przyrodą cech, wykorzystując naturalne materiały, takie jak drewno, kamień i dużą ilość roślin. Elementem lekko zaburzającym wizje, które roztaczać będą przed swoimi klientami projektanci wnętrz, może być użycie metalowych szczegółów, przypominających nam o cywilizacyjnym piętnie, jaki odciska człowiek na swoim otoczeniu.

Podstawą projektowania będzie więc w dalszym ciągu nawiązanie do natury, a przede wszystkim ziemi i roślinności. Zapewne przebojem staną się domowe, wewnętrzne, ogródki z afrykańskimi artefaktami, przywiezionymi przez nas z zagranicznych wojaży. Na pewno taki element wystroju salonu przełamie nieco minimalistyczny i surowy skandynawski trend, któremu hołdowano w ostatnim okresie.


Intymność dla domowników


W odróżnieniu od poprzednich lat, w których niemal każdy projektant wnętrz sugerował klientom duże, ułatwiające komunikację otwarte przestrzenie, w 2020 roku zobaczymy projekty preferujące intymność i zapewnienie prywatności, zgodnie z panująca zasadą mindfulness, czyli zwrotowi w kierunku minimalizmu oraz umiaru.


Chociaż obszerne pomieszczenia dają wrażenie posiadania większego domu, zdajemy sobie również sprawę z tego, że zmniejszają nasz komfort życia. Przykładem mogą być tu zapachy roznoszące się z otwartej kuchni lub hałas powodowany aktywnością innych domowników, słyszany najczęściej wtedy, gdy marzymy o chwili świętego spokoju.

Żaden architekt wnętrz z Warszawy, Berlina, czy innego miasta zjednoczonej Europy nie jest co prawda w stanie w pełni zmienić układu pomieszczeń w naszym domu, ale prawdopodobnie zaproponuje takie rozwiązania by wydzielić obszary przeznaczone na relaks, intymność i... oglądanie telewizji. Przy okazji odsunie od ścian kanapy i sofy, zbliży je do siebie tak, abyśmy mogli półgłosem porozmawiać przy filiżance kawy.Kolory, które kochać będą projektanci wnętrz


Trendy kolorystyczne stale się zmieniają, a w 2020 roku zobaczymy wesołe i lekko tylko przygaszone odcienie na tle neutralnych baw nawiązujących do przyrody: szarej, piaskowej, brązowej oraz rudej.


Bez wątpienia najczęściej proponowanym kolorem będą wszystkie odcienie szarości jako tła dla barw żywszych. Niemal każdy projektant wnętrz powoli skieruje swoje zainteresowanie również na czerń, będącą w kulturze naszego kontynentu symbolem luksusu i szykowności. Jednak w tym przypadku prawdopodobnie nie o takie znaczenie tu chodzi. Czerń stanowić będzie inspirujące nawiązanie do barw ziemi, które doskonale można komponować z każdym innym kolorem.


Wśród barw prym wieść będą w nadchodzącym roku róż i fiolet. Tak jak ten pierwszy już od kilku lat cieszy się w pracowniach projektowych dużym zainteresowaniem, szczególnie w odmianie pastelowej, brzoskwiniowej czy różowo-liliowej, tak dawno nie stosowany fiolet ma szansę stać się przebojem w ciągu kilku następnych sezonów. Spodziewać się go możemy wśród mebli, tkanin obiciowych i dekoracyjnych oraz w akcesoriach, takich jak lampy lub obrazy na ścianach. Wielce prawdopodobne jest to, że żaden architekt wnętrz z Warszawy, czy innej liczącej się w Europie stolicy, nie ominie w swoim projekcie delikatnych fioletów i ich bardziej intensywnej odmiany - koloru liliowego.


Każdy projektant wnętrz, który chce dotrzymać kroku panującym trendom, pozostanie na pewno również przy barwie zielonej - we wszystkich jej odcieniach - oraz przy niebieskiej. Szczególnie ta druga, jako błękit kobaltowy, ma szansę stać się gwiazdą awangardowych wnętrz.


Kończąc temat kolorów, wspomnieć należy o właściwym ich łączeniu. Miękkie i delikatne odcienie pasteli, zwłaszcza różu oraz zieleni, nadal pozostaną modne i nic nie wskazuje na to, by 2020 rok zakończył trend stosowania ich w jadalniach, sypialniach czy nawet kuchniach. Połączenie tych barw z drewnem, z którego wykonane są meble, pozwala - w zgodzie z panującą obecnie tendencją - stworzyć naturalne i przyjazne środowisko do zamieszkania.


Drewno materiałem dominującym


Panująca od lat rustykalno-skandynawska moda na wykorzystanie drewna w wykończeniach wnętrz nie zmieni się i przypuszczać należy, że panować będzie jeszcze bardzo długo. Każdy architekt wnętrz z Warszawy, czy innej większej lub mniejszej miejscowości naszego kraju, któremu zależy na stworzeniu naturalnej przestrzeni życiowej dla swojego klienta, opierał się będzie na drewnie z sosny, dębu lub mahoniu. Materiał ten powszechnie stosuje się nie tylko w produkcji mebli, ale również w konstrukcjach domów, takich jak sufity, kolumny, wykładziny ścian wewnętrznych czy zewnętrznych. Każdy projektant wnętrz będzie namawiał swojego klienta na wykorzystanie połączenie drewna z materiałami ceramicznymi i kamieniami naturalnymi.


Nie bez znaczenia jest też fakt stosowanie tego surowa z recyclingu.

W przeciwieństwie do poprzednich lat, w których dominowało jasne drewno, w 2020 roku zalecane będzie stosowanie ciemnych odcieni. Panuje przekonanie, że wykorzystanie gatunków drewna ciemnego nadaje wnętrzom wrażenie elegancji i luksusu.


Umiar, prostota, zapewnienie intymności, korzystanie z materiałów naturalnych - w tym pochodzących z recyclingu - oraz dużo żywej przyrody w każdym wnętrzu to wytyczne dla projektantów wnętrz na 2020 rok. Miejmy nadzieję, że takie zbliżenie człowieka do natury, bez rezygnacji z wygód i prywatności, panować będzie jeszcze przez długie lata.#trendy2020 #trendywewnętrzach2020 #wnętrza2020

220 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie