Zaprosić do domu naturę

Zaktualizowano: 10 gru 2019

Zaprosić do domu naturę


Każdy projektant wnętrz doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że powrót do korzeni oraz szukanie kontaktu z przyrodą stanowią niezbędne elementy dążenia człowieka do spokojnego i zdrowego życia. Od wielu lat właściciele domów oraz mieszkań starają się wprowadzać przyrodę do swoich wnętrz. Organiczna atmosfera jest nie tylko pożądana ze względu na panującą designerską modę, ale również z uwagi na fakt, że naturalne elementy mają moc nadawania wrażenia spokoju konstrukcjom stworzonym sztucznie przez człowieka. Takie oddziaływanie doskonale rozumie projektant wnętrz, pragnący swoimi propozycjami pomóc mieszkańcom w osiąganiu zadowolenia z życia w ich czterech ścianach.


Dodawanie elementów związanych z naturą stało się dominującą na całym świecie estetyką designu, uważaną zarówno za inspirującą, jak i przyjazną człowiekowi.

Jeśli zastanawiasz się, jak wpuścić do swojego domu trochę przyrody, zapoznaj się z kilkoma pomysłami, które ułatwią to zadanie.Otwórz się na światło


Jednym z najlepszych sposobów zapraszania natury do naszych domów jest maksymalne wykorzystanie światła zewnętrznego. Należy unikać firan okiennych i nieporęcznych zasłon, które blokują promienie słoneczne. W trakcie planowania przestrzeni pomieszczeń wskazane jest też uwzględnienie dobrej widoczności okien, które wychodzą na przyrodnicze otworzenie Twojego domu, niezależnie czy jest on położony w takim mieście jak Warszawa, Łódź czy innej części świata.

Światło słoneczne jest jednym z najtańszych, najłatwiejszych do wykorzystania i najpiękniejszych elementów natury goszczących w każdym domu. To przede wszystkim właśnie je projektant wnętrz bierze pod uwagę przy ożywianiu przestrzeni i nadawaniu jej inspirującej oraz żywej aury.

Wykorzystując moc promieniowania słońca, nie tylko ograniczysz rozwój szkodliwych bakterii i mikroorganizmów, które żyją w najbliższym otoczeniu każdego człowieka, ale też pozytywnie wpłyniesz na jakość snu. Ty i Twoja rodzina będziecie mogli cieszyć się lepszym poziomem energii oraz zdrowszym, bardziej higienicznym środowiskiem, w którym na co dzień realizujecie swoją aktywność i odpoczywacie.


Drewno promieniuje pozytywną energią


Drewno to nie tylko ważny materiał wykorzystywany strukturalnie w architekturze, ale także ponadczasowy składnik wystroju wnętrz. Niewiele surowców cechuje się taką wszechstronnością i elastycznością w zastosowaniu, nic więc dziwnego, że ​​elementy z drewna są obecne wszędzie: od rustykalnego, wiejskiego domu po najnowocześniejszą realizację, której twórcą jest ambitny, podążający za panującymi trendami projektant wnętrz. Drewno jest w stanie utrzymywać pewne organiczne ciepło, którego inne materiały nie mogą odtworzyć. Zapraszając więc naturę do swojego domu, musisz pamiętać o tym surowcu. Zapomnij natomiast o metalowych czy plastikowych meblach, nie planuj też położenia na podłogi wykładziny PCV czy paneli LVT. Drewno zastąpi Ci każdy inny sztuczny materiał, doda przy tym Twoim pokojom ciepła i klasy.

Chłodne piękno kamienia


Naturalne kamienie służą nie tylko do brukowania ścieżek i alejek, ale mogą być także wykorzystane jako centralny element pomieszczenia lub tło dla jego aranżacji. Projektant wnętrz będzie namawiał swojego klienta do skorzystania z naturalnego piękna i stonowanej kolorystyki ostrych odłamków skał lub obłych kształtów otoczaków. Kamienne aplikacje ścienne w kuchni i łazience będą stanowić wspaniałe, nastrojowe tło dla znajdujących się tam mebli, a mur wykonany z łupków stanie się elementem przewodnim w projekcie wystroju Twojego salonu.

Surowe piękno przyrody nieożywionej, jej naturalny chłód połączony z ciepłem drewna lub tkanin, nadaje pomieszczeniom cech równowagi oraz spokoju.


Natura w doniczkach


Najprostszym i najbardziej oczywistym sposobem wprowadzenia natury do domu jest udekorowanie go świeżymi kwiatami oraz roślinami doniczkowymi. W tym obszarze królują sukulenty. Cechują się łatwością w utrzymaniu, a także - dzięki swoim soczystym barwom - sprawiają, że każde pomieszczenie nabiera życia i świeżości.

Dobry projektant wnętrz, planując wystrój pomieszczeń, nigdy nie zapomni o roślinach. Będzie miał na uwadze nie tylko ich dekoracyjną wartość, ale również znacznie ważniejszy od estetyki aspekt. Rośliny w domu oczyszczają bowiem z dwutlenku węgla powietrze, którym oddycha Twoja rodzina i sprawiają, że zmniejsza się o 20% ilość kurzu oraz pyłów w otoczeniu. Jest to szczególnie ważne dla osób cierpiących na wszelkiego rodzaju alergie oraz dla małych dzieci.

Jeśli wybierzesz właściwe gatunki roślin, nie będziesz musiał zastawiać doniczkami okien i ograniczać ilości wpadającego z zewnątrz światła. Twoje rośliny mogą bowiem przebywać w każdym miejscu, pod warunkiem, że odpowiednio wykorzystasz ich naturalne predyspozycje.Jeszcze więcej roślin


Jeśli pragniesz zaprosić do domu naturę, żywe kwiaty w wazonach i zielone rośliny w doniczkach będą podstawowym standardem, który musisz spełnić. Od dawna wiadomo, że duża ilość zieleni jest ważna, ale nie decydujące o atmosferze w dosłownym znaczeniu tego słowa.


A gdyby tak pójść na całość i nasz przydomowy ogródek przenieść do środka domu? Gdyby sprawić, byśmy żyli wraz z zielenią, a nie tylko obok niej, oglądając ją jedynie przez okno?


Warto zwrócić się z tym do specjalisty. Projektant wnętrz zapozna Cię z możliwością stworzenia w Twoim domu wewnętrznego ogródka w postaci np. żywej plamy roślinności na posadzce. Wyobraź sobie, że jedną ze ścian w Twoim salonie stanowi gąszcz zieleni, pnących się łagodnie wzdłuż niej. Teraz odetchnij głęboko. Prawda, że to wspaniałe uczucie?

45 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie